• Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Youtube
Mısır Turu (Detaylı)

1.Gün (Giza Piramitleri; Keops, Kefren, Mikerinos)

Keopsun annesinin piramidini içeriden ziyaret, Günes Gemisi, Panoroma, Sfenks: 

 

 

                                                                                                                           

Piramitlerden Keopsun etrafinda dolaşılarak haklarinda bilgi verilir. Keopsun yanında bulunan annesine ait piramit istenirse içeriden görülebilir. Ayrıca Keopsun arkasındaki güneş gemisi (Keopsun ahiret kayığı) ziyaret edilir. Sonra arabamız gelir ve araç ile üç piramitin birlikte görüldüğü panorama için seyir yerine gidilir. Ardından Sfenksin bulundugu yere gidilerek yakından takip edilir.

Fustat ve Amr İbni As Cami: 

Amr İbni As Hz. Tarafından kurulan ve Fustat olarak adlandırılan Eski Kahireye gidilerek İslamın bu ilk minareli sahabe camisinde Cuma namazı eda edilir. Ayrıca İslam Mimarisinin gelişimi ve Amr İbni As Hz. Hakkında bilgi verilir. Cuma sonrası ögle yemeğine gidilir. Ardından da müzeye geçilir.

Kahire Müzesi: 


Eski Mısıra ait eserlerin bulunduğu bu dünyanın en zengin müzesine gidilerek Rozetta taşı ve hiyerogliflerin çözülmesinden, Eski Orta ve Yeni Mısır Krallıklarına, Ptolemoslardan Romaya kadar eski Mısıra ait bulgu ve olaylar konusulur. Ayrıca Hz.Yusuf döneminin Firavunu olduğu düsünülen Akeneton dönemi ve heykelleri incelenir. Müzenin ikinci katında ise Tutankamonun mezar buluntuları ile hayvan mumya salonlari gezilir. Bu bölümde Tek bir Allaha inanmayan Eski Mısırlıların Nil Deltasindaki tüm canlıları kendilerine nasıl ilah edindiklerinin garip görüntüleri ibret vericidir. Ayrıca istek dahilinde Firavun mumyalarının bulunduğu bölümlerde görülebilir. Burada dünyanın en zengin adamları olarak bilinen 2.Ramsesten 1.Setiye, 3.Tutmosisten Merantaba kadar nice Firavunun bir bez parçasina sarılı halleri ders değerindedir.

 

 

                                                                                    

 

 

 

Felluka ile Nil Turu: 

Havanin kararmasina bir saat kala, Felluka denilen Nil Nehrine özgü sandallar ile Nil turuna çıkılır. Bir dönem Nil Nehrinin yatağina defnedilen Hz.Yusuftan, bebekken bir sepete konularak Nile bırakılan Hz.Musaya kadar nice Nil hatırası konuşularak yarısı gündüz yarısı geceye denk gelen Nil Turunda Felluka ile gezilir. Felluka ile tur sonrası yine Nil kıyısında demirli olan restoran gemiye geçilerek Nil manzarasında akşam yemeği yenir.

Not: Yemekten sonra Kahirenin en meşhur meyvesucusuna giderek büyük bardaklarda sınırsızca farklı meyvelerden hazırlanmış meyvesuyu içilir. (mango, kivi, çilek, üzüm, şeker kamışı, demirhindi, kavun, elma, nar, meyve salatası vb.)

 

2.Gün (Eski Mezarlık; Ölüler Şehri)

Kahirenin nüfusunun 3 milyonunun yaşadığı bu yer dünyada eşi benzeri olmayan bir görüntüye sahiptir. Binlerce mezarev bugün yaşayanlarla doludur. Burada Eski Memlük Sultanlarına ait devasa külliyeler ve türbeler bulunmaktadır.

Sultan Berkuk, Esi, oglu Faras ve Külliyeleri: 

Sultan Berkuk ve eşinin birer köşesindeki türbelerinde medfun bulunduğu bu devasa medrese görmeye değer bir yapıdır. Yanlardaki öğrenci odaları ve hocaların kaldığı hankahı ile sahanedir.

Sultan Barsbay Külliyesi:

Medrese, Ögrenci Hücreleri, Camisi ve Türbesi ile bir sanat harikasıdır.

Sultan Kayıtbay Külliyesi:

İslam Sanatının zirvesini temsil eden bu yapıda onlarca Külliye unsuru vardır. Ama en önemlisi medresesinin içindeki türbesinde bulunan Mukaddes Emanetlerdir. Kayıtbayın sandukasının baş uçunda Peygamber Efendimiz (SAV)e ait bir kademi saadet (ayak izi) ile hemen yanında yatan oğlunun baş ucunda Hz.İbrahim (AS.)a ait bir kademi saadet bulunmaktadır.

Sultan Eşrev İnal: 

İstanbulun Fethinde Fatihe yazdiği iki şiirle bildiğimiz bu büyük Memlük Sultan?inin da külliye ve türbesini bu kez dışarıdan ziyaret ederiz.

Kale; Selahaddin Eyyubi Kalesi, Muhammed Nasır Cami, Süleyman Paşa Cami, Hz.Sariye Türbesi, Kavalalı Mehmet Ali Paşa Cami ve Sarayları: 

                                                                                                                                                                                                                           

Kahire Kalesi olarak adlandırılan ve yüzyıllarca yönetim merkezi olarak kullanılan bu yerde birçok devlete ve sultana ait iz yerinde görülebilir. Yukarıda saydığımız yapıları ziyaret ederken Hadım Süleyman Paşa Caminin avlusunda bulunan sahabeden Hz.Sariyeye ait türbe ziyaret edilir. Ayrıca Kaleden muhteşem Kahire Manzarası seyredilir. (Buradan birçok yapi anlatılarak özellikleri belirtilir. Örn.Sultan Hasan ve Rufai Camileri)

Kale ziyareti sonrası ögle yemeği için restorana gidilir.

Saliba Caddesi Üzerindekiler; Kayıtbay Sebilküttabı, Şeyhun Cami ve Medresesi, Tosun Paşanın Evi ve Sebili, Tolunoglu Ahmet Cami: 

Tarihi bir cadde olan Saliba üzerinde bulunan Kayıtbayın sanat harikası Sebilküttabı, Seyhun Külliyesi ve Tosun Paşa yapılarını görüp Afrikadaki İlk Türk-İslam Camisi olan Tulunoglu Ahmet Camiisini geziyoruz. Vazifemizi de yaptığımız bu eserden sonra yine arabamıza binerek bu kez Port Said Caddesine geçiyoruz.

 

                                                                      

Port Said Caddesi Üzerindeki Yapılar: 

Sitti Zeynep Cami, 2.Mustafa, Saliha Sultan ve Beşir Ağa Sebilküttabları, 1.Mahmud Medresesi ve Sebilküttabı, Yusuf Ağa ve Kızlar Külliyeleri, Sultan Baybars Camii: Hz.Hüseyinin kızkardeşi Sitti Zeynep Annemizin türbe ve camisini ziyaret ettikten sonra muhteşem birer Osmanlı Eseri olan Osmanlı Sultan ve eşlerine ait sebilküttab ve medreseleri arabalarımızdan inerek geziyoruz. Ardından Mısırda yöneticilik yapmiş Karaağalarımızın eserlerini inceliyoruz. Yolun sonunda bizi devasa büyüklükteki Sultan Baybars Camisi karşılıyor.

Akşam vazifesini burada eda ettikten sonra akşam yemeği için Kahirenin en meşhur et lokantası Ebu Şakraha gidiyoruz. Bu restoranın etleri gibi güvercin dolması da harika. İçine pilav doldurulmuş kızarmış güvercinleri yerken aman parmaklara dikkat :)

Not: Yemekten sonra arzu edildiği taktirde modern Mısır alışveriş merkezlerini görmek için en büyük plazalardan birine gidilebilir.


                                                                               

3.Gün (El-Ezher Külliyesi)

Fatimiler tarafindan kurulan, Selahaddin Eyyübi tarafindan sünni akideye göre şekillendirilen ve Osmanlı ile zirveye çıkan bu eğitim kurumunu ve camisini geziyoruz. Külliye içinde yeralan farklı dönemlere ait medrese parçaları ile bunların banilerine ait kabirleri ziyaret ediyoruz. (Memlüklü emirleri Taybars, Akboga, Kankabay) Ayrıca Osmanlı dönemine ait genişletme ve imarlari inceliyoruz. Ezhere büyük emekleri geçen Abdurrahman Kethüdanın kabrini ziyaret ediyoruz.

Ebuzzeheb Külliyesi: 

Osmanlı döneminde inşa edilmiş önemli bir yapıyı dışarıdan inceliyor ve Muiz Dinillah caddesine geçiyoruz.

Gavri Külliyesi: Yavuz Sultan Selim ile Mercidabik Savasını yapmış olan Kansu Gavrinin İslam Sanatında önemli bir yer tutan Cami, Medrese ve Vikalesini geziyoruz. Ayrıca Medrese içinde medfun bulunan Tomanbayın kabrini ziyaret ediyoruz.

Kavalalı Mehmet Ali Paşanın Sebili: 

Kavalalı’nın Kahire içinde yaptırdığı onlarca sebilden biri de burada.

El Müeyyed Külliyesi: 

Memlük Sultanlarından Müeyyedin kabri ve medreseli camisini geziyor ve vazifelerimizi burada eda ediyoruz.

Babüz Züveyle: 

Kahirenin dış sur kapılarından en önemlisi olan Züveyleye çıkıyor ve buradan muhtesem Kahire manzarasını seyrediyoruz. Ayrıca Tomanbayın asıldığı bu kapıda bu dramatik sahne, az ilerisindeki Hz.Hüseyinin başının konduğu El Salih Cami, İbrahim Gülşeni Hz.nin türbesini inceliyoruz.

Buradan ögle yemeği için Ezher Parkına gidiyor ve tabiat güzelliği ile çevrili yeşil çimler üzerinde muhteşem bir tarih manzarasına bakarak öğle ögünümüzü alıyoruz.

Hüseyin Cami: Hz.Hüseyinin başının halen içinde bulunduğu bu Fatimi, Eyyübi, Osmanlı eserini geziyoruz.

Not: Bazı gruplar bu son günün öğleden sonrasını tamamen alışverişe ayırmak istiyorlar. Bu taktirde grubu Hanül Haliliye alışverişe bırakıyoruz. Devam etmek istedikleri taktirde El Muiz caddesinin diğer tarafındaki aşağidaki yapıları geziyoruz.

Kalavun, Muhammed Nasır ve Berkuk Külliyeleri

Abdurrahman Kethüda Sebilküttabı

El Akmar Camisi

Silahdar Süleyman Pasa Camisi

 

                                                           

       

 

Hanül Halili:

İstanbuldaki kapalı çarşinın benzeri olan bu tarihi çarsıda Eski Mısır ve günümüz Mısır kültürüne ait otantik eşyalar satılmaktadır. Burada 1-2 saat civarında bir alışveriş molası veriyor ve alışveriş sonrası yine burada toplanarak aracımıza geçiyoruz.

Mektebe: 

Aracımız ile bu kez Kahiredeki tanıdık alışveriş mekanımız olan Mektebeye gidiyor bir de buradan alışveriş yapıyoruz.

Misafirhane: 

Sabah otelimizden tamamen ayrıldiğımız için havanın karardığı bu zaman diliminde misafirhaneye gidiyoruz. Burada aksam saat 19:00 dan havaalanına gideceğimiz gece 24:00 e kadar kalıyoruz.

Tabi bu zaman dilimi tam bir ziyafetle geçiyor. Önce Mısırın meşhur yemeği mendi geliyor. Arkadaşların özel hazırlattığı bu yemek büyük bir sini içindeki fıstıklı pilav üzerindeki yarım kuzu ve yarım tavuk parçalarının fırına verilmesi ile yapılıyor. Arkasından meyveler, çaylar, çerezler vb. Mısırdaki abimiz bizi Mısır ve yapılanlar hakkında bilgilendiriyor.

Not: Bu son gecede istenirse Mustafa İsmailin talebelerinden birini çağırtıp Kuran ziyafeti çekilebilir.

Saygılarımla

Talha Ugurluel