• Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Youtube
Gezi Notları


Antalya’da İlginç Bir Kasaba: Serik

Antalya’da İlginç Bir Kasaba: Serik

İstanbul’da havalar iyice soğumaya başladı. Artık aralık ayına şunun şurasından bir hafta kadar bir şey kaldı. Sıcak bir yerlere gitmenin aslında tam zamanı derken ve aklımdan Ortadoğu gibi bir sıcak coğrafya geçerken Antalya taraflarından bir davetiye geliyor. 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısı ile Tarihte Eğitim'in anlatılacağı bir program isteniyor. Kabul ediyor ve 22 Kasım günü akşama doğru Antalya uçağı ile yola çıkıyorum. Antalya havaalanından bizi ..

Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-1

Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-1

Avrupa’nın en ilginç ülkelerinden birisi ile karşı karşıyayız. Burası Belçika. İlginçliği birkaç nedene dayanıyor. Bir kere burada ne bir dil birliği var nede bir millet kavramı. Çünkü sonradan ve zoraki kurulmuş suni bir devlet. 18 Haziran 1815′de Fransa’nın diktatörü Napolyon’un birleşik Hollanda, İngiliz ve Prusya kuvvetlerine yenilmesi üzerine istila ettiği topraklar boş kalıyor. Bu ittifak güçleri de ellerinde kalan bu toprakları paylaşamıyorlar. Top..

Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-2

Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-2

Belçika’da Eski Bir Prenslik: LiegeBelçika’nın güneyine inmişken Liege’ye doğru uzanmamak olmaz. Çünkü burası Belçika’nın en önemli şehirlerinden biri olması yanında, tarih ve tabiat güzellikleri bakımından da liderliğe oynayacabilecek kadar zengin. Brüksel’in 90 km. Güneyinde yeralan şehir, büyüklüğüne ve yüksek yapılaşmaya maruz kalmasına rağmen son derece estetik bir özelliğe sahip. Özellikle içinden geçen nehir ve bu nehir üzerindeki birçok köprü..

Ayağınızı Bastığınız Yere Dikkat Edin Çünkü Harput’tasınız

Ayağınızı Bastığınız Yere Dikkat Edin Çünkü Harput’tasınız

Yolum Malatya’ya bir kez daha uğruyor. Bu, buram buram tarih kokan şehre gelmek benim için büyük bir mutluluk. Tabi bu sözlerimi duyan bir Malatyalı – yahu tarih bizim şehrin neresinde diyecektir. Bizim bu sözümüzün eski Malatya ile ilgili olduğunu hemen eklemek isterim. Peki bu eski ve yeni Malatya meselesi de nereden çıktı diyenler için, bir de bu şehrin iki ayrı yerleşim halinde olma hikayesini konuşalım.Neden Eski ve Yeni Mala..

Bir Fetih Programı Çekimi

Bir Fetih Programı Çekimi

Sahabeler ve Fetih Şehitleri Yan Yana:İstanbul içinde aslında bize 552 yıl önceki fethi hatırlatan o kadar çok emare var ki, hangi birinden başlayacağımı bilemiyordum. Önceden yaptığımız plana göre Ayvansaray’a geldik. Zira burada Sur dibi Sahabeleri bulunuyordu. Peygamber Efendimizin müjdesine mazhar olma adına Arabistanlardan buralara kadar binbir meşakkatle gelen sahabelerinde içinde bulunduğu bu ordu uzun süre kuşatma yapmasına rağmen İstanbul’u alama..

Bir Güldüren Bir Ağlatan Van

Bir Güldüren Bir Ağlatan Van

Bu sene kış bir türlü bitmek bilmedi. Mayıs ayına geldik ama soğuklar hala kendisini hissettirmeye devam ediyor. Önümüzde uzun bir yolculuk var. Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna gideceğiz. İstanbul’dan Van’a. Dile kolay Türkiye’nin diğer ucundan araba ile tam 28 saat süren bir yol. Uçak ile tam iki saatte gidilebiliyor. İstanbul’da hava hala serinse kimbilir oralarda nasıl soğuklar vardır diye endişeleniyoruz. Tabi bunu düşünürken atladığımız bir şey v..

Bir Viking Ülkesi: İsveç

Bir Viking Ülkesi: İsveç

Bu yazıda sizlere anlatmayı düşündüğüm ülke, açıkçası birçok yönü ile bize hem çok yakın, hemde çok uzak. Burası İsveç. Yani kuzey kutbu diyebilirsiniz. Avrupa kıtasının en kuzeyindeki birkaç ülkeden biri. Yukarısında bir Norveç, bir de İzlanda var. Sonrasında kutuplar başlıyor. Geniş bir coğrafyası olan İsveç’in nüfusu bu dev coğrafyasına göre bir hayli az. Yüzölçümü yaklaşık 450000 km² fakat nüfusu İstanbul kadar bile yok yani sadece 9 milyon. Ama insan..

Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 27 (4 Sayfa)