• Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Youtube
Makaleler


2. Abdülhamid’in İngiliz Siyaseti

2. Abdülhamid’in İngiliz Siyaseti

Televizyonu veya gazeteyi açtığımızda sürekli benzer ülke isimleriyle karşılaşmaktayız. Bugünlerde Afganistan ve Irak, dün İran ve Mısır, kargaşanın hiç bitmediği Filistin ve diğerleri….Yüzlerce ortak yönü olan bu devletler nasıl oldu da böyle bölük pörçük hale geldi? Şüphesiz bu feci manzara, birilerinin yüzyıllar öncesinden plânladığı sinsi oyunların eseriydi. Ama şu da bir gerçek ki, ardı arkası kesilmeyen bu entrikalara karşı, ..

Bir Fransızın Gözüyle İstanbul ve Osmanlı İnsanı

Bir Fransızın Gözüyle İstanbul ve Osmanlı İnsanı

İstanbul şehri ve Osmanlı insanı hakkında şimdiye kadar çok şey söylendi ve çok şey yazıldı. Çünkü bu şehir Ortaçağda insanların yaşadığı en büyük ve en gösterişli yer olması yanında dünyanın yönetildiği bir merkez olma özelliğini de taşıyordu. Yığın yığın insan bu cazibe merkezine geliyor, çevreyi ve burada yaşıyanları gözlemliyordu.Şehri süsleyen, hepsi birer sanat şaheseri yapılarla etrafa huzur ve sükun dağıtan insanlar tarihcilerin seyahat notlarına ..

Bir Yer Düşünün Adı Kudüs Olsun

Bir Yer Düşünün Adı Kudüs Olsun

Bir yer düşünün, dört bir yanı zeytinlik olsun. Yokuş ve tepeleriyle, kır ve kayalık arazisiyle sıradan gözüksün; ama her taşında nice Peygamber (aleyhimü's-selâm) hatırası bulunsun. Geçmişten bugüne semavî din mensuplarının değer verdiği mukaddes bir mekân olsun. Kimilerine göre, Haşir'de dirilişin olacağı, mizanın kurulacağı, hesapların görüleceği, Cehennem vadilerinin oluşacağı, Sırat köprülerinin inşa edileceği bir zemin olsun.Bir yer düşünün... Hz. İ..

En Güzeli Sevmek

En Güzeli Sevmek

Değer verene, elbette değer verilecekti. Korumaya çalışan, korunacaktı. Seven, sevilecek; muhabbet duyana, muhabbet duyulacaktı. Evet, Peygamber seni çok seviyordu.Çünkü sen de O’nu çok seviyordun. O ve O’na ait her şeye derin bir muhabbet besliyordun. Asırlar süren ömrünce de bunu hemen her fırsatta göstermiştin.Daha gencecik iken, O’nun getirdiği kitaba saygısızlık olur diyerek, bütün bir gece, Kur’an’ın bulunduğu odada ayaklarını uzatıp ..

İftira Romanlarına En Güzel Cevap Osmanlı Kadınefendi Mimarisi

İftira Romanlarına En Güzel Cevap Osmanlı Kadınefendi Mimarisi

Onları Romanlardan Değil Kendi Eserlerinden Tanıyın !!!Fırsat bulduğum zamanlarda muhakkak kitapcılara giderim. Yeni çıkan kitapları inceler faydalı bulduklarımı alıp okumaya çalışırım.En sevdiğim kitap türü ise tarihi içerikli olanlardır. İlmi, araştırma, gezi ve tarihi romanlar. Bu konuda gördüğüm he-men her kitabı alan ben, artık ne yazık ki tarihi roman türüne daha temkinli yaklaşıyo-rum. Çünkü birkaç yıldır ülkemizde başlayan ve Osmanlı Kadınefendile..

İnebahtı’nın İki Yüzü

İnebahtı’nın İki Yüzü

Fransa’nın tarihi en eskilere giden şehirlerinden biri olan Leon’dayız. Romalılardan bu yana ciddi bir yerleşim merkezi olarak kullanılan Leon’un daha düne kadar Fransa’nın en büyük şehri olduğunu ve tabiî ki Fransa’ya uzun yüzyıllar başkentlik yaptığını hatırlıyoruz. Şehrin tam ortasında, yarı şahlandırdığı atının üzerinde duran kişi Flip Ogüst. Yani Selahaddin Eyyübi’nin Kudüs’ü alması üzerine Haçlı Seferine çıkan ünlü Fransız K..

Osmanlı'da Eğitim

Osmanlı'da Eğitim

Ağır ağır kaldırıyorum başımı saatlerdir okuduğum tarih kitabından. Ne büyük insanlarmış, ne de güzel işler başarmışlar. Dünyayı yönetirken çevrelerine ilim irfan saçmış, doğruda ve erdemde hep öncü olmuşlar. Peki ya şimdi bu güzel insanların torunları olan bizler neden böyle olamıyoruz. Nedir bu pejmürdeliğimiz, ilim ve terbiye yoksunluğumuz. Nerede kaldı o büyük medeniyet ve bizim fukaralığımız. Az önce  binbir düşünce içinde yükselen başım yeniden..

Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 9 (2 Sayfa)