• Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Youtube
Basın


Eyüp’ten Mekke’ye uzanan bir hikâye İstanbul surlarının sırrı

Eyüp’ten Mekke’ye uzanan bir hikâye İstanbul surlarının sırrı

İstanbul surlarının Eyüp’e bakan duvarları üzerindeki üç burç İslâm’ın zuhur yıllarından kalmadır ve önünden gelip geçenlere Kur’an-ı Kerim’in bir mucizesini hatırlatmaktadır.İstanbul surlarının her bir bölümü kendi içinde nice hikâye barındırmaktadır. Marmara surlarından, tek sur sistemi ile çevrili Haliç surlarına, üçlü sur sistemi ile çevrili Edirnekapı-Yedikule arasındaki kara surlarına kadar bu duvarlar tarih boyunca neler neler görmüşlerdir. Haliç i..

İstanbul Boğazı’nın manevi koruyucuları

İstanbul Boğazı’nın manevi koruyucuları

İstanbul Boğazı’nın girişinde ve çıkışında bulunan dört türbenin denizcileri koruduğunu biliyor muydunuz? Birçok denizci bugün bile bu manevi önderlere dua etmeden Boğaz’dan geçmiyor.Osmanlı donanması sefere çıkmadan önce Boğaz’a gelir, şimdilerde Çırağan Sarayı’nın arkasında bulunan tepelere doğru yönelirdi. Donanma, denizcilerin piri olarak adlandırılan Yahya Efendi’nin duasını alıp sefere çıkardı. Yahya Efendi’nin, Boğaz’ı ve denizcileri koruduğuna ina..

İşte Harem yalanının belgesi

İşte Harem yalanının belgesi

 Talha Uğurluel, “Harem’e bir erkeğin, hele de bir Avrupalının girmiş olması mümkün değil. Orası Osmanlı’nın kozmik odası” diyor. Bunu da Melling Kalfa’nın çizdiği Harem gravürüyle ispat ediyor.Tarihçi-yazar Talha Uğurluel ile röportajımızın dünkü bölümünde Harem sistemini, Hürrem Sultan’ın nasıl yetiştirildiğini, nasıl evlendirildiğini ve onun üzerinden Kanuni Sultan Süleyman’ın nasıl karalandığını anlatmıştık. Bugün biraz daha özele inip, Hürrem Su..

Şehrin şahitleri kapılar

Şehrin şahitleri kapılar

İstanbul’u sur dışı dünyaya bağlayan kapılar, tarih boyu ne mücadelelere sahne oldu. Kale bedenlerinin aşılamadığı her yeni kuşatmayla cazibeleri arttı. Yeri geldi bir sahabenin, yeri geldi bir fetih şehidinin kabrine komşu oldu. İstanbul’un sur kapıları, günümüzde hem genişleyen şehrin semtlerini hem de geçmişle bugünü birbirine bağlıyor.Dünya tarihinde en çok kuşatılan ve elde edilmesi için en çok çaba sarf edilen şehirlerden biri şüphesiz İstanbul’dur...

Topların yıkamadığı surları depremler yıktı

Topların yıkamadığı surları depremler yıktı

Asırlar boyu aşılamayan İstanbul surları, fetihten sonra kısmen de olsa önemini kaybetti. Osmanlı devrinde gerçekleşen depremlerle pek çok kez harap olan sur duvarları ve ihtişamlı kapıları, geniş bütçeli tamiratlar sayesinde günümüze ulaşmayı başardı.Yaklaşık 1000 yıl boyunca dünyanın en büyük ordularına dur diyen yeryüzünün bu en gelişmiş sur sistemi şimdi, karşısında yıllardır bu surları aşmak için planlar yapan dirayetli bir kumandan ve inanmış bir or..

Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)