• Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Youtube
  • Google Plus
Yurt Dışı


Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-1

Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-1

Avrupa’nın en ilginç ülkelerinden birisi ile karşı karşıyayız. Burası Belçika. İlginçliği birkaç nedene dayanıyor. Bir kere burada ne bir dil birliği var nede bir millet kavramı. Çünkü sonradan ve zoraki kurulmuş suni bir devlet. 18 Haziran 1815′de Fransa’nın diktatörü Napolyon’un birleşik Hollanda, İngiliz ve Prusya kuvvetlerine yenilmesi üzerine istila ettiği topraklar boş kalıyor. Bu ittifak güçleri de ellerinde kalan bu toprakları paylaşamıyorlar. Top..

Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-2

Avrupa’nın Kurduğu İlginç Bir Devlet: Belçika-2

Belçika’da Eski Bir Prenslik: LiegeBelçika’nın güneyine inmişken Liege’ye doğru uzanmamak olmaz. Çünkü burası Belçika’nın en önemli şehirlerinden biri olması yanında, tarih ve tabiat güzellikleri bakımından da liderliğe oynayacabilecek kadar zengin. Brüksel’in 90 km. Güneyinde yeralan şehir, büyüklüğüne ve yüksek yapılaşmaya maruz kalmasına rağmen son derece estetik bir özelliğe sahip. Özellikle içinden geçen nehir ve bu nehir üzerindeki birçok köprü..

Bir Viking Ülkesi: İsveç

Bir Viking Ülkesi: İsveç

Bu yazıda sizlere anlatmayı düşündüğüm ülke, açıkçası birçok yönü ile bize hem çok yakın, hemde çok uzak. Burası İsveç. Yani kuzey kutbu diyebilirsiniz. Avrupa kıtasının en kuzeyindeki birkaç ülkeden biri. Yukarısında bir Norveç, bir de İzlanda var. Sonrasında kutuplar başlıyor. Geniş bir coğrafyası olan İsveç’in nüfusu bu dev coğrafyasına göre bir hayli az. Yüzölçümü yaklaşık 450000 km² fakat nüfusu İstanbul kadar bile yok yani sadece 9 milyon. Ama insan..

Burası Pakistan, Lahor Değil! Belçika, Haselt!

Burası Pakistan, Lahor Değil! Belçika, Haselt!

Aralık ayının ortalarındayız. Artık yeni bir yıla girmemize sadece günler kalmış. Bilindik yılbaşı hazırlıkları sürüyor. Birçok televizyon kanalı yine çıldırmışcasına, ülke gündemine incir çekirdeğini doldurmayacak mevzuları konu yapmaya çalışıyorlar. Tabi bu günler aynı zamanda Hacca gidecek mukaddes yolcularımızın uğurlanma günleri. Bende Mekke ve Medine konferansları için bir oraya bir buraya koşuşmaya çalışıyorum.Çocuklarımız İçin Ne Yapabiliriz?Bir a..

Cezayir’in İkinci Büyük Şehri: Marsilya!!!

Cezayir’in İkinci Büyük Şehri: Marsilya!!!

Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiğimiz seyahatlerde gördüğümüz insan manzaraları genelde hep birbirine benzer. Bu havası devamlı kapalı ve yağışlı iklimin insanları genelde soğuk görünüşlü, soluk benizli, birbirlerine saygılı fakat mesafeli, yardımlaşmaktan ve yakınlaşmaktan korkan kişilerdir. Fakat bu yazıda sizlere anlatacağım mekanın insanları tüm bu anlatımların dışında kalıyor. Bir kere Akdeniz’e kıyısı olduğundan mıdır bilemiyorum, Fransız insanını k..

Fransa’nın En Kuzeyi: Normandiya

Fransa’nın En Kuzeyi: Normandiya

Avrupa’nın tarihi en köklü ülkelerinden birisi Fransa. İlkçağdan Ortaçağ’a, Kelt kabilelerinden, Vikinglere, Skolastik Kilise sistemlerinden şato Feodolitesine, krallıklara ve ihtilal dönemlerine, sonrasında Napolyonla başlayan İmparatorluk hayallerine ve son olarak 2.Dünya Savaşı esaretine kadar pek çok şeyi bu ülke topraklarında izleyebiliyorsunuz.Bizlerde Fransa tarihine daha geniş bir persfektikten bakmak için biraz daha yukarılara çıkmaya karar ..

Necaşi’nin Adı Yaşamaya Devam Ediyor

Necaşi’nin Adı Yaşamaya Devam Ediyor

Almanya’da Disburg’dayız. Güzel insanlar bir araya toplanmışlar “Tarihte Okul Yaptıranlar ve Eğitime Gönül Verenler” ile ilgili konferansı izliyorlar. Konferans sonrasında bir film izletiliyor. İzletilen yer bugün Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Etyopya. Yani eski adı ile Habeşistan. Gördüklerim karşısında şaşırıyor, hayretlerden hayretlere düşüyorum. Şaşırdığım görüntüler Etyopya’da açılmış bir okul ile ilgili. Türkiye’den giden eğitim gönüllü..

Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 13 (2 Sayfa)