• Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Youtube
  • Google Plus
Zaman


Eyüp’ten Mekke’ye uzanan bir hikâye İstanbul surlarının sırrı

Eyüp’ten Mekke’ye uzanan bir hikâye İstanbul surlarının sırrı

İstanbul surlarının Eyüp’e bakan duvarları üzerindeki üç burç İslâm’ın zuhur yıllarından kalmadır ve önünden gelip geçenlere Kur’an-ı Kerim’in bir mucizesini hatırlatmaktadır.İstanbul surlarının her bir bölümü kendi içinde nice hikâye barındırmaktadır. Marmara surlarından, tek sur sistemi ile çevrili Haliç surlarına, üçlü sur sistemi ile çevrili Edirnekapı-Yedikule arasındaki kara surlarına kadar bu duvarlar tarih boyunca neler neler görmüşlerdir. Haliç i..

Önden gelenler ve Mevlana -2-

Önden gelenler ve Mevlana -2-

Malazgirt Savaşı sonrası sırada Anadolu’nun gönlünü fethetmek vardır. Silahlar konuşmuş, askerler karşılaşmış, ortalık toz duman olmuştur. Şimdi artık sükunet, diyalog, hoşgörü, sanat, medeniyet zamanıdır.Alparslan, Anadolu’ya yerleşmek ve bu medeniyeti ihdas etmek üzere Anadolu’nun en gözde yerlerinden birine Sökmen Gazi’yi gönderir. Melikşah’ın amcasının oğlu Kutbeddin İsmail’in kölesidir Sökmen. Yani onun tarafından daha çocukken devşirilmiş, köle paza..

Önden gelenler ve Mevlânâ – 1

Önden gelenler ve Mevlânâ – 1

Tarih boyunca kavimler, toplumlar, milletler farklı nedenlerle yer değiştirmiş, bir yerden bir yere göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu göçler tabi nedenlerle olabildiği gibi bir başka kavmin baskısı ya da istilası sebebiyle de olabilmektedir.Topraklarının yetersizliği kavimleri daha verimli yerler aramaya itmiş, yol üzerinde iştihalarını kabartan medeniyet merkezlerini de yağmaladıkları olmuştur. Tarih sahnesinde bu tarz hadiselere gösterilecek yüzlerce ö..

Şehrin şahitleri kapılar

Şehrin şahitleri kapılar

İstanbul’u sur dışı dünyaya bağlayan kapılar, tarih boyu ne mücadelelere sahne oldu. Kale bedenlerinin aşılamadığı her yeni kuşatmayla cazibeleri arttı. Yeri geldi bir sahabenin, yeri geldi bir fetih şehidinin kabrine komşu oldu. İstanbul’un sur kapıları, günümüzde hem genişleyen şehrin semtlerini hem de geçmişle bugünü birbirine bağlıyor.Dünya tarihinde en çok kuşatılan ve elde edilmesi için en çok çaba sarf edilen şehirlerden biri şüphesiz İstanbul’dur...

Topların yıkamadığı surları depremler yıktı

Topların yıkamadığı surları depremler yıktı

Asırlar boyu aşılamayan İstanbul surları, fetihten sonra kısmen de olsa önemini kaybetti. Osmanlı devrinde gerçekleşen depremlerle pek çok kez harap olan sur duvarları ve ihtişamlı kapıları, geniş bütçeli tamiratlar sayesinde günümüze ulaşmayı başardı.Yaklaşık 1000 yıl boyunca dünyanın en büyük ordularına dur diyen yeryüzünün bu en gelişmiş sur sistemi şimdi, karşısında yıllardır bu surları aşmak için planlar yapan dirayetli bir kumandan ve inanmış bir or..

Gösterilen: 1 ile 5 arası, toplam: 5 (1 Sayfa)