• Facebook
  • Twitter
  • İnstagram
  • Youtube
  • Google Plus
Basın


Ayasofya’nın ibadete açılma zamanı geldi

Ayasofya’nın ibadete açılma zamanı geldi

Tarihçi Talha Uğurluel: Ayasofya’nın ibadete açılma zamanı geldiOsmanlı’dan kalma 3 Ayasofya camiinden İznik ve Trabzon’daki ibadete açıldı. Sadece fethin sembolü olan İstanbul’daki Ayasofya müze olarak kaldı. Tarihçi Talha Uğurluel, “Ayasofya’nın ibadete açılması için hukuki engel kalmadı. Böylece Fatih’inkemikleri de sızlamamış olur” dedi.Fatihin Kemiklerini Sızlatmayalım Sıra Büyük Ayasofya’da1930’DA tadilat bahanesiyle kapatılan ve ardı..

Eyüp’ten Mekke’ye uzanan bir hikâye İstanbul surlarının sırrı

Eyüp’ten Mekke’ye uzanan bir hikâye İstanbul surlarının sırrı

İstanbul surlarının Eyüp’e bakan duvarları üzerindeki üç burç İslâm’ın zuhur yıllarından kalmadır ve önünden gelip geçenlere Kur’an-ı Kerim’in bir mucizesini hatırlatmaktadır.İstanbul surlarının her bir bölümü kendi içinde nice hikâye barındırmaktadır. Marmara surlarından, tek sur sistemi ile çevrili Haliç surlarına, üçlü sur sistemi ile çevrili Edirnekapı-Yedikule arasındaki kara surlarına kadar bu duvarlar tarih boyunca neler neler görmüşlerdir. Haliç i..

İstanbul Boğazı’nın manevi koruyucuları

İstanbul Boğazı’nın manevi koruyucuları

İstanbul Boğazı’nın girişinde ve çıkışında bulunan dört türbenin denizcileri koruduğunu biliyor muydunuz? Birçok denizci bugün bile bu manevi önderlere dua etmeden Boğaz’dan geçmiyor.Osmanlı donanması sefere çıkmadan önce Boğaz’a gelir, şimdilerde Çırağan Sarayı’nın arkasında bulunan tepelere doğru yönelirdi. Donanma, denizcilerin piri olarak adlandırılan Yahya Efendi’nin duasını alıp sefere çıkardı. Yahya Efendi’nin, Boğaz’ı ve denizcileri koruduğuna ina..

İşte Harem yalanının belgesi

İşte Harem yalanının belgesi

 Talha Uğurluel, “Harem’e bir erkeğin, hele de bir Avrupalının girmiş olması mümkün değil. Orası Osmanlı’nın kozmik odası” diyor. Bunu da Melling Kalfa’nın çizdiği Harem gravürüyle ispat ediyor.Tarihçi-yazar Talha Uğurluel ile röportajımızın dünkü bölümünde Harem sistemini, Hürrem Sultan’ın nasıl yetiştirildiğini, nasıl evlendirildiğini ve onun üzerinden Kanuni Sultan Süleyman’ın nasıl karalandığını anlatmıştık. Bugün biraz daha özele inip, Hürrem Su..

Önden gelenler ve Mevlana -2-

Önden gelenler ve Mevlana -2-

Malazgirt Savaşı sonrası sırada Anadolu’nun gönlünü fethetmek vardır. Silahlar konuşmuş, askerler karşılaşmış, ortalık toz duman olmuştur. Şimdi artık sükunet, diyalog, hoşgörü, sanat, medeniyet zamanıdır.Alparslan, Anadolu’ya yerleşmek ve bu medeniyeti ihdas etmek üzere Anadolu’nun en gözde yerlerinden birine Sökmen Gazi’yi gönderir. Melikşah’ın amcasının oğlu Kutbeddin İsmail’in kölesidir Sökmen. Yani onun tarafından daha çocukken devşirilmiş, köle paza..

Önden gelenler ve Mevlânâ – 1

Önden gelenler ve Mevlânâ – 1

Tarih boyunca kavimler, toplumlar, milletler farklı nedenlerle yer değiştirmiş, bir yerden bir yere göç etmek zorunda kalmışlardır. Bu göçler tabi nedenlerle olabildiği gibi bir başka kavmin baskısı ya da istilası sebebiyle de olabilmektedir.Topraklarının yetersizliği kavimleri daha verimli yerler aramaya itmiş, yol üzerinde iştihalarını kabartan medeniyet merkezlerini de yağmaladıkları olmuştur. Tarih sahnesinde bu tarz hadiselere gösterilecek yüzlerce ö..

Şehrin şahitleri kapılar

Şehrin şahitleri kapılar

İstanbul’u sur dışı dünyaya bağlayan kapılar, tarih boyu ne mücadelelere sahne oldu. Kale bedenlerinin aşılamadığı her yeni kuşatmayla cazibeleri arttı. Yeri geldi bir sahabenin, yeri geldi bir fetih şehidinin kabrine komşu oldu. İstanbul’un sur kapıları, günümüzde hem genişleyen şehrin semtlerini hem de geçmişle bugünü birbirine bağlıyor.Dünya tarihinde en çok kuşatılan ve elde edilmesi için en çok çaba sarf edilen şehirlerden biri şüphesiz İstanbul’dur...

Gösterilen: 1 ile 7 arası, toplam: 8 (2 Sayfa)